Inne produkty

Pyłek

Pyłek kwiatowyPszczoły obierają się pyłkiem odwiedzając kwiaty i przy pomocy grzebienia pyłkowego sczesują go ze swojego ciała (włosków) formując grudki, tak zwane obnóża, które ważą od 12 mg do 20 mg . Pszczoły umieszczają je w koszyczkach, na 3-ciej parze nóg. Wnoszą ten pyłek do ula i magazynują go w komórkach pszczelich. Pyłek następnie mocno ubijany jest główkami w plastrach, zalewany lekko miodem i przechodzi fermentację mlekową, w wyniku której powstaje pierzga nazywana “pszczelim chlebem”.

 Pyłek kwiatowy stanowi bogate źródło aminokwasów, mikroelementów i witamin oraz lekkostrawnego białka roślinnego. W skład białka pyłku wchodzą: globuliny, peptony oraz aminokwasy: histydyna, lizyna, arginina, tyrozyna, metionina, alanina, walina, fenyloalanina, izoleucyna, seryna, treoniny, kwas asparaginowy i inne. Zawiera dużą ilość witamin: B1, B2, B3, B6, B12, PP, P, C, D, K oraz innych, w mniejszych ilościach. Z węglowodanów zawiera przede wszystkim glukozę, fruktozę i inne. W pyłku kwiatowym znajdują się także substancje wzrostowe (hormony), enzymy, antybiotyki, fitoncydy i inne.

Świece z wosku pszczelego

Wosk pszczeli to nic innego jak wydzielina gruczołów woskowych pszczół służąca im do budowania plastrów. Świece wykonane z wosku pszczelego mają szczególny wygląd oraz kolor i zapach które odróżniają je od tradycyjnych świec parafinowych.

Świece z wosku pszczelego charakteryzują się oryginalnym wyglądem, spalają się bezdymowo wydzielając delikatny, przyjemny zapach miodu i propolisu, przez co działają odprężająco i relaksująco. Naturalne świece eliminują nieprzyjemne zapachy ujemnie jonizując przy tym powietrze. Neutralizują dym papierosowy, ułatwiają oddychanie, udrażniają zatoki, łagodzą katar oraz objawy astmatyczne.