Oferta Pszczelej Spiżarni

Miód to nic innego jak owoc pracy pszczoły miodnej Apis mellifera. Wytwarzany poprzez przetwarzanie nektaru roślin i spadzi pochodzącej od mszyc i czerwców.

W zależności od pochodzenia surowca, miody dzielimy na:

  • nektarowe – zebrane z nektaru kwiatów,

  • spadziowe – zebrane ze spadzi mszyc i czerwców,

  • nektarowo-spadziowe – zebrane ze spadzi i nektaru kwiatów.

Miód pszczeli świeżo po odwirowaniu z plastrów ma postać płynną, nazywany jest patoką. Każdy naturalny miód pszczeli ulega procesowi krystalizacji w miarę upływu czasu. Proces ten polega na zmiane postaci płynnej miodu w postać stałą, która to nazywana jest krupcem. Proces ten zależny jest od wielu czynników i w różnych odmianach miodu zachodzi różnie. Miodami które najszybciej krystalizują są miody wiosenne, np. miód rzepakowy, charakteryzujący się dużą zawartością glukozy krystalizuje bardzo szybko, nawet już kilkanaście dni po miodobraniu. Miód akacjowy natomiast , który charakteryzuje się większą zawartością fruktozy dłużej zachowuje postać płynną. Krystalizacja miodu nie ma wpływu na jego właściwości odżywczo – lecznicze. Pod wpływem krystalizacji miód zmienia swoją barwę na jaśniejszą.

Aby doprowadzić miód skrystalizowany do postaci płynnej, można podgrzać go w kąpieli wodnej, pamiętając jednak o granicznej temperaturze 42oC, która przekroczona spowoduje utratę cennych właściwości miodu.

 

Oferta miodów  Zestawy upominkowe  Inne produkty